Temperature increases by 1.126 degree C. Calculate the heat given off by the bur
ID: 901573 • Letter: T
Question
Temperature increases by 1.126 degree C. Calculate the heat given off by the burning magnesium, in kJ g^-1 and in kJ mol^-1. The enthalpy of combustion of benzoic acid (C_6H_5COOH) is commonly used as the standard for calibrating constant-volume bomb calorimeters; its value has been accurately determined to be -3226.7 kJ mol^-1. When 0.9862 g of benzoic acid was oxidized, the temperature rose from 21.84 degree C to 25.67 degree C. What is the heat capacity of the calorimeter? In a separate experiment, 0.4654 g of x-D-glucose (C_6H_12O_6) was oxidized in the same calorimeter, and the temperature rose from 21.22 degree C to 22.28 degree C. Calculate the enthalpy of combustion of glucose, the value of _r U for the combustion, and the molar enthalpy of formation of glucose. HCl is mixed with 2.00 Times 10^2 mL of 0.431 M Ba(OH)_2Explanation / Answer
C6H5COOH
Hcomb = -3226.7 kJ/mol
a)
m = 0.9862 g of Benzoic Acid
T1 = 21.84
T2 = 25.67
find C of calorimeter
Q= C*dT
C = Q/dT
Frist, change the mass to moles
mol = mass/MW = 0.9862/122.12 = 0.0081 mol of B.Ac
1 mol --> -3226.7 kJ
0.0081 mol --> 26.06 kJ
Now, find C
C = Q/dT = 26.06 kJ/ (25.67-21.84) = 6.80 kJ/°C
b)
m = 0.4654 g of Glucose C6H12O6
Same Calorimeter, so C = 6.80 kJ/°C
T1 = 21.22
T2 = 22.28
find Hcombustion, dU, molar enthalpy of formaiton of glucose
Q = C*dT
Q = 6.80 kJ/°C * (22.28-21.22C) = 7.21 kJ for those 0.4654 g
change to mol
MW of glucose = 180
mol = mass/MW = 0.4654/180 = 0.002585 mol
Hrxn = 7.21 kJ/0.002585mol = 2788.5 kJ/mol
Entahlpy of Combstion = -2788.5 kJ/mol
dUrxn= -2788.5 kJ/mol
Formation of glucose:
6C + 3O2 + 6H2 ---> C6H12O6
Since C, O2, and H2 are elemental
Hrxn = Hf
Hf = -2788.5 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.