Consider the following gas phase reaction at 25°C. N2(g) + C2H2(g) 2HCN(g) 1.600
ID: 902111 • Letter: C
Question
Consider the following gas phase reaction at 25°C.
N2(g) + C2H2(g) 2HCN(g)
1.600 mol N2(g) and 1.750 mol C2H2(g) are placed in a 1.000 L vessel and the mixture is allowed to react. At equilibrium, there are 1.587 mol N2(g) in the mixture.
a) What is Kc for this reaction at 25 °C?
b) If some amount of C2H2 is added to the system at equilibrium, how does the concentration of HCN will change when equilibrium is reinstated?
If someone could show me how to do this using the ICE table that would be great :) Thanks
Explanation / Answer
N2(g) + C2H2(g) 2HCN(g)
n = 1.6 mol of N2
n = 1.75 mol of C2H2
n = 0 of HCN
assume n = M since V = 1 L
M = 1.587 mol of N2 in equilibrium
ICE TABLE
Substance N2 C2H2 HCN
Initial Cnocnetration 1.6 1.75 0
Change (sotihiometric) -x -x +2x
Equilibrium Concnetration 1.6-x 1.75-x 2x
Which are here:
Write the concnetrations in equilibrium
[N2] = 1.6 - x
[C2H2] = 1.75 - x = 1.587
[HCN] = 0 + 2x
Solve for x (from C2H2)
1.75 - x = 1.587
x = 0.163
Substitute in all other concentrations
[N2] = 1.6 - x = 1.6 - 0.163 = 1.437
[HCN] = 0 + 2x = 2*0.163 = 0.326
Now, write the K expression
K = [HCN]^2 / [N2][C2H2]
K = (0.326)^2 / (1.587 * 1.437) = 0.01519
b)
if you add C2H2 ...
The concnetration of HCN will increase
since the shift goes from reactants to products
N2 + C2H2 ----> 2HCN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.