Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for

ID: 902558 • Letter: W

Question

When backpacking in the wilderness, hikers often boil water to sterilize it for drinking. Suppose that you are planning a backpacking trip and will need to boil 38 L of water for your group What volume of fuel should you bring? Assume each of the following: the fuel has an average formula of C7H16; 15% of the heat generated from combustion goes to heat the water (the rest is lost to the surroundings); the density of the fuel is 0.78 g/mL; the initial temperature of the water is 25.0 C; and the standard enthalpy of formation of C7H16 is -224.4 kJ/mol. Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

heat required to boil 38 g water [density of water = 1 g/ml, so volume = mass]

q = mCpdT = 38 x 4.184 x (100-25) = 11.924 kJ

deltaH energy released per mole burning of C7H14 = 224.24 kJ/mol

15% = 224.24 x 15/100 = 33.66 kJ/mol

Calculate moles of C7H16 required to release 11.924 kJ of heat = 1 x 11.924/33.66 = 0.3542 mols

mass of fueal required = 0.3542 x 100.21 = 35.49 g

Volume of fuel required = 35.49/0.78 = 45.5 ml

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote