Consider the balanced chemical equation 2 H_2 O_2 rightarrow 2 H_2 O + O_2 Given
ID: 903030 • Letter: C
Question
Consider the balanced chemical equation 2 H_2 O_2 rightarrow 2 H_2 O + O_2 Given 20.0 g of H_2 O_2 (hydrogen peroxide), how many grams of water will the reaction yield? How many grams of hydrogen peroxide would you need to get 20.0 g of water? How many grams of hydrogen peroxide would you need to get 20.0 g of O_2? Consider the balanced chemical equation SCl_4 + 2 H_2 O rightarrow SO_2 + 4 HCl How many grams of H_2 O will react with 5.000 g of SCl_4? How many grams of SO_2 can you make from 10.00 g of H_2 O? Suppose you react 5.000 g of SCl_4 with the amount of H_2 O you calculated in part (a). How many grams of HCl will you form? Suppose you run the reaction A + 2 B rightarrow C with B as the limiting reactant and all of the reactants and products are solids. You desire to sell pure product C. What problem are you going toExplanation / Answer
73 ) 2H2O2 --------------> 2H2O + O2
2 x 34 2 x 18 32
68g 36g 32g
(a) 68g H2O2 ---------------------> 36g H2O
20g H2O2 ----------------------> 20 x 36 / 68 = 10.6 g H2O
water = 10.6 g
(b)
68g H2O2 ---------------------> 36g H2O
x g H2O2 -------------------> 20 g H2O
x = 20 x 68 / 36 = 37.78g
H2O2 mass = 37.78 g
(c)
68g H2O2 gives -------------------> 32 g O2
x g H2O2 ----------------------------> 20g O2
x = 20 x 68 / 32 = 42.5 g
H2O2 mass = 42.5g
74 )
SiCl4 + 2H2O --------------------> SO2 + 4HCl
170g 36g 64g 146g
(a)
170 g SiCl4 gives --------------> 36 g H2O
5 g SiCl4 gives ------------------> x g H2O
x = 5 x 36 / 170 = 1.058g
(b) 36 g H2O------------------> 64 g SO2
10g H2O ------------------> 64 x 10 /32 = 17.78 g
SO2 = 17.78g
(c)
170g -----------------> 146 g HCl
5g -----------------------> 5 x 146 / 170 = 4.29g of HCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.