A particular sessile (stationary) aquatic organism named Ciona has the interesti
ID: 90338 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Answer:
Based on the information given:
Ciona grows with a density of 1.0 x 103 organisms/cm2
Level of chemical produced = 1.0 x 1012 pg/ 1.0 x 102 kg of organism OR 1g of chemical / 1.0 x 102 kg of organism
Number of organisms in each g of biomass = 100
Time taken for harvesting = 1 hr / 1000 cm2
Time required to produce 1.0 x 1012 g of chemical can be calculated as below:
Amount of organism required to produced 1.0 x 1012 g of chemical
= (1.0 x 102 kg x1.0 x 1012 g ) / (1.0 g) = 1.0 x 1014 Kg of organism
Number of organisms in each g of biomass = 100 organisms/g biomass or 100 organisms / 0.001Kg biomass
Number of organisms in 1.0 x 1014 Kg of biomass = (100 * 1.0 x 1014) / (0.001) = 1.0 x 1019 organisms
Area covered by 1000 organisms = 1 cm2
Therefore area covered by 1.0 x 1019 organisms = (1.0 x 1019 /1000) = 1016 cm2
Time required to harvest organisms in carpet area of 1000cm2 = 1hr
Therefore Time required to harvest organisms in carpet area of 1016cm2 = (1 x 1016) / (1000) = 1.0 x 1013 hrs
Number of organisms harvested during this collection procedure = 1.0 x 1019 organisms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.