A 40.00 mL solution of 0.3550 M AgNO3 was added to a solution of AsO43–. Ag3AsO4
ID: 903453 • Letter: A
Question
A 40.00 mL solution of 0.3550 M AgNO3 was added to a solution of AsO43–. Ag3AsO4 precipitated and was filtered off. Fe3 was added and the solution was titrated with 0.2700 M KSCN. After 30.00 mL of KSCN solution had been added, the solution turned red. What mass of AsO43– was in the original solution?
A 40.00 mL solution of 0.3550 M AgNO3 was added to a solution of Aso4AgAso4 precipitated and was filtered off. Fe was added and the solution was titrated with 02700 M KSCN. After 30.00 mL of KSCN solution had been added, the solution tumed red. What mass of Aso was in the original solution? Number mg AsOExplanation / Answer
3AgNO3(aq) + AsO43-(aq) -----------> Ag3AsO4(s) + 3NO3-
Moles of AgNO3 used = molarity*volume of solution in litres = 0.355*0.04 = 0.0142
Thus, moles of AsO43-(aq) present = (1/3)*moles of AgNO3 = 4.734*10-3
Molar mass of AsO43-(aq) = 138.92 g/mole
Thus, mass of AsO43-(aq) present in the solution = moles*molar mass = 0.658 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.