A student is given a solution of acetic acid (HC2H3O2) with an unknown concentra
ID: 904998 • Letter: A
Question
A student is given a solution of acetic acid (HC2H3O2) with an unknown concentration. To determine the concentration, the student titrates 25.00 ml of the acetic acid solution with 0.250 M NaOH. 29.7 ml of the NaOH is needed to complete the titration.
a.) what is the concentration (in molarity) of the acetic acid solution?
A student needs to make 750 ml of a 0.075 M nitric acid solution (HNO3, a strong acid) from a 2.5 M stock solution.
a.) what volume of the stock solution should the student use?
b.) what should the pH, pOH, and [OH^-] be in this solution if made correctly?
Explanation / Answer
At equivalence point, no. of moles of acetic acid = no. of moles of NaOH.
no. of moles of NaOH = molarity x volume in liters = 0.250M x 0.0297L = 7.425E-3moles
so, molarity of acetic acid = no. of moles / volume in liters = 7.425E-3/0.025L = 0.297M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.