Below is a thermochemical equation for the combustion of propane (C3H8). Use thi
ID: 905010 • Letter: B
Question
Below is a thermochemical equation for the combustion of propane (C3H8). Use this equation to answer the following questions.
C3H8(g) + 5O2(g) ------> 3CO2(g) + 4H2O delta rH = -2220 kJ/mol*rxn
a.) how much heat energy (delta H) will be produced from the combustion of 3 moles of propane with excess O2?
b.) How much heat energy will be produced from the combustion of 100.0 g propane and excess O2?
c.) how much heat energy will be needed to synthesize propane from 500 g CO2 and excess H2O?
Explanation / Answer
Given
Given reaction
C3H8(g) + 5O2(g) ------> 3CO2(g) + 4H2O delta rH = -2220 kJ/mol
a).
Heat produced from 3 mol.
In equation we know heat produced from 1 mol propane = 2220 kJ
We calculate heat produced from 3 mol
= 3 mol propane x -2220 kJ/mol
= -6660 kJ
Heat produced from 3 mol propane = - 6660 kJ
b).
Given mass of propane = 100.0 g
Moles of propane = 100.0 g / molar mass of propane
= 100.0 g /44.1 g per mol
= 2.27 mol propane
Heta produced = 2.27 mol propane x – 2220 kJ/mol
=-5034.0 kJ
c).
Mass of CO2 = 500 g
Calculation of moles of CO2 = 500 g / molar mass of CO2
= 500 g / 44.01g per mol = 11.34 mol
Equivalent heat for 3 mol CO2 is -2220 kJ
Heat produced when 11.34 CO2 are formed
= 11.34 mol CO2 x -2220 kJ/ 3 mol CO2
= -84089.19 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.