The pKa for (NH4+) is 9.24. You have 600 mL of each of the following four buffer
ID: 905086 • Letter: T
Question
The pKa for (NH4+) is 9.24. You have 600 mL of each of the following four buffers available:
i) 0.1M NH3 and 0.2 M NH4Cl
ii) 0.025M NH3 and 0.05 M NH4Cl
iii) 0.025M NH3 and 0.025 M NH4Cl
iv) 0.05M NH3 and 0.05 M NH4Cl
a) Calculate the pH of each buffer.
b) What would the pH of each buffer be after adding either 200 mL, 400 mL, or 800 mL of a 0.01M HCl (the volume of HCl is not cumulative, i.e., calculate the pH for adding 200 mL of 0.01 M HCl to 600 mL of the first buffer, then calculate the pH for adding 400 mL of 0.01M HCl to 600mL of the first buffer etc; do this for all buffers.)
c) What volume of the 0.01 M HCl does need to be added to each buffer to change the pH by one unit.
d) Which buffer has the higher buffest capacity and which one the lowest? Ka(NH4+)=5.70·10^-10
Explanation / Answer
i) 0.1M NH3 and 0.2 M NH4Cl
pKa + pKb = 14
pKb = 4.76
for basic buffer
pH = 14 - {pKb+ log[NH4Cl]/[NH3]}
pH =14 - (4.76 + log (0.2 /0.1))
pH = 8.94
(ii) 0.025M NH3 and 0.05 M NH4Cl
pH =14 - (4.76 + log (0.05 / 0.025))
pH = 8.94
(iii) 0.025M NH3 and 0.025 M NH4Cl
pH = 14 - (4.76 + log (0.025 / 0.025))
pH = 9.24
(iv) 0.05M NH3 and 0.05 M NH4Cl
pH = 14 - (4.76 + log (0.05 / 0.05))
pH = 9.24
b) 0.1M NH3 and 0.2 M NH4Cl
200ml 0.01M HCl added to this buffer .
millimoles of HCl = C = 200 x 0.01 = 2
millimoles of NH4Cl = 0.2 x 600 = 120
millimoles of NH3 = 0.1 x 600 = 60
on addition of acid HCl to the basic buffer salt moles incrases and base moles decreases
pH = 14 - {pKb+ log[ NH4Cl + C ] / [ NH3 -C] }
pH =14 - (4.76 + log (120-2 / 60 +2))
pH = 8.98
all problems are same way try to solve please. i could maximum do these only according to our chegg rules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.