You must show all work. 1.(4) The DH rxn of any strong acid with any strong base
ID: 905827 • Letter: Y
Question
You must show all work.
1.(4) The DHrxn of any strong acid with any strong base is somewhere between -53.5 and -56.5 kJ/mole, depending on your source. Assume the DHrxn is -53.5 kJ/mole, the specific heat of any dilute water solution is 4.18 J/g Dt, and the density of any dilute water solution is 1.0 g/mL. In a “coffee cup calorimeter” (open system), 3.00 g of sodium hydroxide was added to 50.0 mL of water. Then it was mixed with 75.0 mL of 1.00 M HCl. The initial temperature of both solutions was 21.50C. The final temperature of the mixture was 26.80C. Calculate the joules of heat released in this reaction.
1a. Using your answer to question 1, calculate the DHrxn for your data in kJ/mole of NaOH and your percent error.
Explanation / Answer
total volume of solution = 50 + 75 = 125 ml
density of solution = density of water = 1 g/ml
mass of solution = density x volume = 1 x 125 = 125g
Cp of solution = 4.184 J / oC g
dT = T2 -T1 = 26.80-21.50 = 5.30 oC
hear released = q = m Cp dT
q = 125 x 4.184 x 5.30 = 2771.9 J
hear released = 2771.9 J
moles of NaOH = 3/40 = 0.075
moles of HCl = 1 x 75 /1000 = 0.075
HCl + NaOH --------------------> NaCl + H2O
for 0.075 mol -----------------------> 2771.9 J
1 mol reaction --------------> 2771.9 / 0.075 = 36958.67 J = 37 kJ
DHrxn = 37 kJ /mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.