What is the concentration of K+ in 0.15 M of K2S? If CaCl2 is dissolved in water
ID: 906190 • Letter: W
Question
What is the concentration of K+ in 0.15 M of K2S?
If CaCl2 is dissolved in water, what can be said about the concentration of the Ca2+ ion?
It has the same concentration as the Cl ion.
Its concentration is half that of the Cl ion.
Its concentration is twice that of the Cl ion.
Its concentration is one-third that of the Cl ion.
A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Na3PO4, for a laboratory experiment. How many grams of Na3PO4 will be needed to produce 575 mL of a solution that has a concentration of Na+ ions of 0.600 M ?
mass of Na3PO4 = ?Explanation / Answer
1) The concentration of K+ in 0.15 M of K2S = 2 X 0.15 = 0.30
2) If CaCl2 is dissolved in water, what can be said about the concentration of the Ca2+ ion ?
A) Its concentration is half that of the Cl ion.
3) The concentration of Na+ ions of 0.600 M means concentration of Na3PO4 = 0.200M
0.2 = (mass of Na3PO4/ molar mass Na3PO4) X1000/575
mass of Na3PO4 = (0.2 X 164 X 575)/ 1000
= 18.86 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.