Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 100.0 mL solution containing 0.830 g of maleic acid (MW = 116.072 g/mol) is ti

ID: 907834 • Letter: A

Question

A 100.0 mL solution containing 0.830 g of maleic acid (MW = 116.072 g/mol) is titrated with 0.298 M KOH. Calculate the pH of the solution after the addition of 48.0 mL of the KOH solution. Maleic acid has pKa values of 1.92 and 6.27.

pH =

At this pH, calculate the concentration of each form of maleic acid in the solution at equilibrium. The three forms of maleic acid are abbreviated H2M, HM–, and M2–, which represent the fully protonated, intermediate, and fully deprotonated forms, respectively.

[M2-] = ___ M

[HM-] = ___ M

[H2M] = ___ M

Explanation / Answer

Given,

Mass of maleic acid = 0.83 g

=> Moles of maleic acid = 0.83 / 116.072 = 7.15 x 10^-3 moles

Conc. of NaOH solution = 0.298 M

Volume of NaOH solution = 48 mL = 0.048 L

=> Moles of NaOH added = 0.298 x 0.048 = 0.0143 moles

The reactions are as follows,

H2M + NaOH -----> HM- + H2O

HM- + NaOH -------> M2- + H2O

Overall: H2M + 2NaOH -----> M2- + 2H2O

According to the stoichiometry of the reaction 1 mole of H2M reacts with 2 moles of NaOH

=> 7.15 x 10^-3 moles of H2M reacts with 7.15 x 10^-3 x 2 = 0.0143 moles of NaOH

Moles of M2- produced after reaction = 7.15 x 10^-3 moles

Total volume of solution = 100 + 48 = 148 mL = 0.148 L

=> [M2-] = 7.15 x 10^-3 / 0.148 = 0.0483 M

M2- + H2O --------> HM- + OH-

pKb2 for this reaction = 14 - 6.27 = 7.73

=> Kb2 = 1.86 x 10^-8

HM- + H2O --------> H2M + H2O

pKb1 for this reaction = 14 - 1.92 = 12.08

=> Kb1 = 8.32 x 10^-13

M2- + H2O --------> HM- + OH-

0.0483-X.................X........X+Y

HM- + H2O --------> H2M + OH-

X-Y..........................Y.......X+Y

Since Kb2 >> Kb1, X >> Y, therefore we can neglect Y with reapect to X

Kb2 = 1.86 x 10^-8 = X (X+Y) / (0.0483 - X)

=> 1.86 x 10^-8 = X^2 / 0.0483 - X

=> X = 3 x 10^-5 M

Kb1 = 8.32 x 10^-13 = Y (X+Y) / (X-Y) = Y

=> Y = 8.32 x 10^-13 M

[M2-] = 0.0483 - X = 0.0483 M (approx.)

[HM-] = X - Y = 3 x 10^-5 M

[H2M] = Y = 8.32 x 10^-13 M

[OH-] = X + Y = 3 x 10^-5

=> pOH = 4.52

=> pH = 14 - 4.52 = 9.48

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote