chemist to analyze samples of trace metals maybe standard solutions for contains
ID: 907891 • Letter: C
Question
chemist to analyze samples of trace metals maybe standard solutions for contains 1000.0 mg/L concentrations of the metals. If a chemist wishes to dilute a 1000.0 mg/L stock solution to prepare 500 mL of a working standard that has a concentration of 7.00 mg/L, what volume of the 1000 mg/L standard solution is needed?
0 Cuavion 12 of 33 (1 point Chemists who anayze samples for trace metals may bay standand solutora Pa contain 1000 0 standerd uslt has a concenstion at 7 D0mgt.what volurma of the 1000 mot sndard sokon ml mLExplanation / Answer
Initial :
Concentration C1 = 1000.0 mg/L
Volume V1 = ?
After dilution:
Concentration C2 = 7.00 mg/L
Volume V2 = 500 mL
C1V1 = C2V2
V1 = C2V2/ C1
= (7.00 mg/L) (500 mL) / (1000.0 mg/L)
= 3.5 mL
V1 = 3.5 mL
Therefore, 3.5 mL of the 1000 mg/L standard solution is needed to prepare 500 mL of a working standard that has a concentration of 7.00 mg/L.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.