Consider the following reaction: 2H2 (g) + O2 (g) -> 2H2O (l) delta H = -572 kJ.
ID: 909386 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: 2H2 (g) + O2 (g) -> 2H2O (l) delta H = -572 kJ. a. How much heat is evolved for the production of 1.00 mole H2O (l)? b. How much heat is evolved when 4.03 g hydrogen is reacted with excess oxygen? c. How much heat is evolved when 186 g oxygen is reacted with excess hydrogen? d. the total volume of hydogen gas needed to fill the Hindenburg was 2.0 x10^8 L at 1.0 atm and 25 degrees C. How much heat was evolved when the Hindenburg exploded, assuming all of the hydrogen reacted?
Explanation / Answer
A)
2H2 (g) + O2 (g) -> 2H2O (l) H = -572 kJ
1 mol of H2O(l)
since the basis is 2 mol, expect half of H
H/2 = -572/2 = 286 kJ
B)
m = 4.03 g of H
mol = mass/MW = 4.03/2 = 2.01 mol
since the basis is 2 mol, H = Hrxn = -572 kJ
C)
m= 186 g of O2
Mol = mass/MW = 186/32 =5.81 mol of O2
1 mol --> -572
5,81 mol --> -572*¨5.81 = -3324.75 kJ
D)
V = H2 gas
V = 2*10^8 L
heat when exploded
PV = nRT
n = PV/(RT)
n = (1)(2*10^8)/(0.082*298) = 8.18*106 mol of H2
2 mol --> -572 kJ
8.18*10^6 = 2.34*10^9 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.