Question 4 (20 points) A 35.55 L sample of a gas at 154 3 K and exactly one atm,
ID: 910404 • Letter: Q
Question
Question 4 (20 points) A 35.55 L sample of a gas at 154 3 K and exactly one atm, is compressed to 10.87 L and its temperature (handed to 307.3 K What Is the final pressure (In atm), Report your answer to two (2) decimal places Do not include units (atm) In your answer Your Answer Answer Save Question 5 (20 points) A unknown with a heat of vaporization of 15.8 kJ/mol has a vapor pressure of 0 495 atm at 218 9 K What is the normal boning point in K) of the unknown, Report your answer to one (1) decimal place Do not include units (K) in your answer Your Answer. AnswerExplanation / Answer
V1 = 35.5 L
T1 = 154.3 K
P1 = 1 atm
V2 = 10.87 L
T2 = 307.3 K
P2 = ?
Apply ideal gas law relationships
P1*V1/T1 = P2*V2/T2
P2 = P1*(V1/V2)*(T2/T1)
P2 = 1*(35.55/10.87)*(307.3/154.3) = 6.513 atm
5)
H = 13.8 kJ/mol
P = 0.495 atm and T = 218.9 K
Find T = ? when P = 1 atm
Apply Clasius Clapeyron equation
ln(P2/P1) = H/R(1/T1-1/T2)
ln(1/0.495) = 13800/8.314(1/218.9 - 1/T2)
Solve for T2
T2 = 241.3K = -31.72 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.