For the titration of 40.0 mL of 0.0100 M Sn^2+ by 0.0500 M Tl^3+ in 1 M HCl, usi
ID: 910505 • Letter: F
Question
For the titration of 40.0 mL of 0.0100 M Sn^2+ by 0.0500 M Tl^3+ in 1 M HCl, using Pt and Ag | AgCl electrodes:
(a) What is the balanced titration reaction?
(b) What are the two half-reactions that occur at the indicator electrode? Answer by adding charges, coefficients, and products to the following.
(c) What are the two Nernst equations for the cell voltage? The potential for the Ag | AgCl electrode is 0.197 V.
(d) What is the value of E at the following volumes of added Tl^3+ ?
At 1.00mL?
At 4.00 mL?
At 7.90 mL?
At 8.00 mL?
At 8.10 mL?
At 13.0 mL?
Explanation / Answer
(a) Balanced titration reaction : Sn2+ + Tl3+ ---> Sn4+ + Tl+
(b) half reactions are,
Sn4+ + 2e- ---> Sn2+ .....Eo = 0.139 V
Tl3+ + 2e- -----> Tl+ ......Eo = 0.77 V
(c) Nernst equations thus become,
E = {0.139 - 0.0592/nlog([Sn2+]/[Sn4+]} - 0.197 ......[A]
E = {0.77 - 0.059/2log([Tl+]/[Tl3+]} - 0.197 -----[B]
(d) Value of E after,
(i) 1 ml of Tl3+ is added
Using equation [A]
initial moles of Sn2+ = 0.01 x 0.04 = 4 x 10^-4 mols
moles of Tl3+ added = 0.001 x 0.05 = 5 x 10^-5 mols
moles Sn2+ remaining = 3.5 x 10^-4 mols
moles of Sn4+ formed = 5 x 10^-5 mols
molarity of Sn2+ = 3.5 x 10^-4/0.041 = 8.54 mM
molarity of Sn4+ = 5 x 10^-5/0.041 = 1.22 mM
Feed values,
E = 0.139 - 0.0592/2 log(1.22/8.54) - 0.197 = -0.033 V
(ii) 4 ml of Tl3+ added
Using equation [A]
initial moles of Sn2+ = 0.01 x 0.04 = 4 x 10^-4 mols
moles of Tl3+ added = 0.004 x 0.05 = 2 x 10^-4 mols
remaining Sn2+ = 2 x 10^-4 mols
log term = 0
E = 0.139 - 0.197 = -0.058 V
(iii) after 7.9 ml Tl3+ added
Using equation [A]
initial moles of Sn2+ = 0.01 x 0.04 = 4 x 10^-4 mols
moles of Tl3+ added = 0.0079 x 0.05 = 3.95 x 10^-4 mols
moles Sn2+ remaining = 5 x 10^-6 mols
moles of Sn4+ formed = 3.95 x 10^-4 mols
molarity of Sn2+ = 5 x 10^-6/(0.04+0.0079) = 0.1044 mM
molarity of Sn4+ = 3.95 x 10^-4/(0.04+0.0079) = 8.25 mM
Feed values,
E = 0.139 - 0.0592/2 log(8.25/0.1044) - 0.197 = -0.114 V
(iv) 8 ml of Tl3+ added
Using equation [A]
initial moles of Sn2+ = 0.01 x 0.04 = 4 x 10^-4 mols
moles of Tl3+ added = 0.008 x 0.05 = 4 x 10^-4 mols
this is equivalence point,
E = 0.139 V
(v) after 8.1 ml Tl3+ added
Using Equation [B]
E = {0.77 - 0.059/2log([Tl+]/[Tl3+]} - 0.197 -----[B]
excess molarity of Tl3+ = 0.0001 x 0.05/(0.04+0.0081) = 0.104 M
Molarity of Tl+ = 4 x 10^-4/(0.04+0.0081) = 8.32 M
E = {0.77 - 0.059/2log(8.32/0.104} - 0.197 = 0.517 V
(vi) after 13 ml Tl3+ added
molarity of Tl3+ remaining = 0.005 x 0.05/(0.04+0.013) = 4.717 M
molarity of Tl+ = 8.32 M
E = {0.77 - 0.059/2log(8.32/4.717} - 0.197 = 0.566 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.