An aqueous solution of magnesium oxalate is prepared by dissolving 4.46 g of mag
ID: 911307 • Letter: A
Question
An aqueous solution of magnesium oxalate is prepared by dissolving 4.46 g of magnesium oxalate in 1.51×102 g of water. The density of the solution is 1.01 g mL-1.
a) Determine the mass percent of magnesium oxalate in the solution.
b) Determine the mole fraction of magnesium oxalate in the solution.
An aqueous solution of nickel(II) chloride is prepared by dissolving 5.61 g of nickel(II) chloride in 4.53×102 g of water. The density of the solution is 1.34 g mL-1.
Determine the molarity (in mol/L) of nickel(II) chloride in the solution.
Explanation / Answer
Molecular weight of Magnesium oxalate (MgC2O4)= 24+ 2*12+ 64 =112
Mass of sodium oxalate = 4.46 gm
mass of water =1.51*102 =151gm
Total mass = 151+4.46= 155.46
mass percentage of magnesium oxalate= 100*4.46/155.46= 2.87%
Moles of Magnesium oxaalte= Mass/molecular weight = 0.0398
Moles of water = 1.51*100/18 =8.39
Total moles = 0.0398+ 8.39= 8.4298
mole % Magnesium oxalte = 0.0398/8.4298 =0.004271
b) Nickel chloride exists in hexa hydrate whose molecular weight is =238
Moles of 5.61 g of Nickel chloride hex hydrate= 5.61/238= 0.023571 moles
Mass of the solution = mass of water + mass of nickel chloride hexa hydrate= 4.53*102+ 5.61 =453+5.61=458.61gm
Volume of the solution =mass/ density = 458.61 g/1.34(g/ml) =342.24ml =0.342 L
Molarity of the solution = Moles of solute / litre of solution = 0.023571/0.342 M=0.0688M
Alternatively if only nickel chloride is considered , molecular weigh =130
moles of nickel chloride = 5.61/130 =0.043154 moles
Voluue of the solution =0.342 L
Molarity = 0.0431254/0.342 M =0.1261M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.