Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The equilibrium constant for the reaction Cl2(g)=2Cl(g) at 2000K is 0.55atm. A s

ID: 912568 • Letter: T

Question

The equilibrium constant for the reaction Cl2(g)=2Cl(g) at 2000K is 0.55atm. A sample of Cl2 is placed in a reaction bulb of volume 50.0mL, which is then heated to 2000K. The total pressure is found to be 1.36 atm. Calculate the mass of Cl2 originally placed in the bulb. The equilibrium constant for the reaction Cl2(g)=2Cl(g) at 2000K is 0.55atm. A sample of Cl2 is placed in a reaction bulb of volume 50.0mL, which is then heated to 2000K. The total pressure is found to be 1.36 atm. Calculate the mass of Cl2 originally placed in the bulb. The equilibrium constant for the reaction Cl2(g)=2Cl(g) at 2000K is 0.55atm. A sample of Cl2 is placed in a reaction bulb of volume 50.0mL, which is then heated to 2000K. The total pressure is found to be 1.36 atm. Calculate the mass of Cl2 originally placed in the bulb.

Explanation / Answer

Solution:

               Cl2 (g) <--> 2 Cl (g)

               Kp = 0.55 atm

               T = 2000 K

                Total pressure = 1.36 atm

                Volume = 50.0mL = 0.0050 mL

               

                 Now, total pressure of the system = pCl2 + pCl = 1.36 atm    

                                                                                                           (I)                    

                 Also, Kp for the above reaction = pCl2/pCl2 = 0.55 atm (II)

                pCl2 = 1.36 atm – pCl                                                      (III)   

                Substituting (III) in (II), we get,

                             pCl2/(1.36 atm – pCl) = 0.55 atm

                             pCl2 + 0.55pCl – 0.748 = 0

                  Solving the polynomial equation for pCl, we get,

                             pCl = 0.6325 atm

                  thus, pCl2 = 1.36 – 0.6325 = 0.7274 atm

                  Now, assuming this as the ideal gas case, we can find number of moles of the Cl2 added initially.

                            pV = nRT

                              n = pV/RT = 0.7274*0.050/0.0821*2000

                                  = 0.03637/164.2 = 2.21 * 10-4 moles    

                     Now, n = mass of Cl2 gas/ Molar mass of Cl2 gas

                               Mass of Cl2 gas = n * Molar mass of Cl2 gas

                                                         = 2.21 * 10-4 * 70.906

                                                         = 0.01570 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote