Calculate the density of a rectangular solid which has a mass of 25.71 g. It is
ID: 912964 • Letter: C
Question
Calculate the density of a rectangular solid which has a mass of 25.71 g. It is 2.30 cm long. 4.01 cm wide, and 1.82 cm high. A prospector found an irregularly shaped solid inj a creek bed. The solid had a mass of 44.197 g. He placed the solid in a volumetric measuring device containing a liquid. The initial total volume of the liquid was read as 7.30 mL. The solid was completely submerged in the liquid and the total and volume of the liquid and solid was read as 9.59 mL. Calculate the density of the solid. Use a table of densities of densities form your text to identify the solid.Explanation / Answer
3)
m = 25.71 g
L = 2.3 cm
W = 4.01 cm
H = 1.82 cm
V = LWH = 2.3*4.01*1.82 = 16.78586 cm3 = 16.78586 ml
D = mass/V = 25.71 /16.78586 = 1.53164 g/ml
NOTE: consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.