Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A gaseous material l, XY(g) , dissociates to some extent to produce X(g) and Y(g

ID: 913451 • Letter: A

Question

A gaseous material l, XY(g) , dissociates to some extent to produce X(g) and Y(g).

                                    XY(g) X(g) + Y(g)     Kc = 5.53 x 10-3

A 2.00 gram sample 0f XY(Mw = 165g/mol) is placed in a container with a movable piston at 25oC. The atmospheric pressure is 0.967 atm. Assume the piston is massless and frictionless. As XY(g) dissociates the piston moves keeping the pressure constant. Assuming ideal behavior, calculate the following:

a- The volume of the container at equilibrium

b- The percent dissociation of XY

c- The density of the gas mixture at equilibrium

Explanation / Answer

Solution :-

Lets first calculate the moles of the XY

Moles of XY = 2.00 g / 165 g /mol = 0.01212 mol XY

Now lets calculate the equilibrium moles of each species

XY ------- > X   +        Y

0.01212         0               0

-x                   +x             +x

0.01212-x       x               x

Kc= [X][Y]/[XY]

5.53*10^-3 = [x][x]/[0.01212-x]

5.53*10^-3 [0.01212-x] =x^2

Solving for x we get 0.005876 mol

Now lets calculate the equilibrium moles of the XY

[XY] eq = 0.01212 –x = 0.01212- 0.05876 = 0.006244 mol

Now total moles at the equilibrium are = 0.006244 mol + (2*0.005876 mol ) = 0.018 mol

a- The volume of the container at equilibrium

Solution :- T= 25 C +273 = 298 K

P = 0.967 atm

PV= nRT

V= nRT /P

   = 0.018 mol * 0.08206 L atm per mol K * 298 K / 0.967 atm

   = 0.455 L

So the volume of the container is 0.455 L

b- The percent dissociation of XY

% dissociation = (x/ initial moles of XY)*100%

                       = (0.005876 / 0.01212)*100 %

                      = 48.48 %

c- The density of t he gas mixture at equilibrium

Solution :- density = mass / volume

                                  = 2.0 g / 0.455 L

                                  = 4.395 g/L

So the density of the gas mixture is 4.395 g/L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote