Consider the following hypothetical aqueous reaction: A(aq)B(aq). A flask is cha
ID: 913544 • Letter: C
Question
Consider the following hypothetical aqueous reaction: A(aq)B(aq). A flask is charged with 0.065 mol of A in a total volume of 100.0 mL. The following data are collected:
Part A
Calculate the average rate of disappearance of A between t= 30 min and t= 40 min, in units of M/s.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Between t= 10 min and t= 30 min, what is the average rate of appearance of B in units of M/s? Assume that the volume of the solution is constant.
Express your answer using two significant figures.
Time (min) 0 10 20 30 40 Moles of A 0.065 0.051 0.042 0.036 0.031Explanation / Answer
ANSWER:
For the reaction
A(aq)B(aq)
the average rate of disappearance Of A = - A / t
A = change in concentration of A = Af - Ai
t = tf - ti
Minus sign indicates concentration of A is decreasing.
ANSWER TO (A)
Average rate of disappearance A between t =30 min to t=40 min
A = Af - Ai
Af = No. of moles of A / Volume in liters = 0.031 / 0.1 = 0.31M
because 100mL = 100 / 1000 = 0.1L
similarly Ai = 0.036 / 0.1 = 0.36M
A = 0.31 - 0.36 = -0.05M
t = 40 - 30 = 10min = 10 X 60 = 600s
therefore average rate of disappearance of A = - (-0.05) / 600 = 8.3 X 10-5M/s
(B) average rate of appearance of B = average rate of disappearance of A
average rate of disappearance of A between t=10 and t=30 = - A / t
A = 0.36 - 0.51 = - 0.15
t = 30 - 10 = 20min = 20 X 60 = 1200s
average rate of disappearance of A between t=10 and t=30 = - (-0.15) / 1200 = 1.25 X 10-4M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.