Taking the Earth’s temperature. The Stefan-Boltzmann law, relates the transfer r
ID: 914261 • Letter: T
Question
Taking the Earth’s temperature. The Stefan-Boltzmann law, relates the transfer rate of electromagnetic radiation of a body (called black-body radiation) to its temperature, P = (5.67 × 10^8 W M^2 K^4 )T^4.
(a) If the incoming solar power hitting the earth is P = 342 W m^2 , what would you predict should be the Earth’s temperature?
(b) Now, turn this argument around. The Earth’s actual average temperature is T = 288 K or +15C. Use the SB law to compute the power of radiated from the Earth’s core.
Please Show Steps, Thank You!
Explanation / Answer
a)
P = (5.67 × 10^8 W M^2 K^4 )T^4
342 = (5.67*10^8)*(T^4)
Solve for T
T = (342/((5.67*10^8)))^(1/4) = 278.683182 K
T = 278.683182 = 5.68 °C
B)
T = 288 K
then
P = (5.67 × 10^8 W M^2 K^4 )T^4.
P = (5.67*10^8)*(288)^4
P = 390.0793 W/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.