The following data are for water: density of liquid 0.997 g cm^-3 standard boili
ID: 915344 • Letter: T
Question
The following data are for water: density of liquid 0.997 g cm^-3 standard boiling point 372.78 K. at 1 bar DeltavapHdegree = 40.016 kJ mol" Assume the density and enthalpies are constant over the temperature range of interest. Calculate the temperature at which the equilibrium vapor pressure of pure liquid water is 0.835 bar. How many grams of salt (NaCl) per liter of water would be required to raise the boiling point of water at 0.835 bar to 100.0degreeC? Assume that NaCl is completely dissociated, i.e. 2 moles of solute per mole of NaCl.Explanation / Answer
a)
we know that
ln (P2/P1) = ( dH /R) ( 1/ T1 - 1/T2)
given
P1 = 1
T1 = 372.78
P2 = 0.835
dH = 40.016 x 1000
R = 8.314
so
ln ( 0.835 / 1 ) = ( 40.016 x 1000 / 8.314 ) ( 1/ 372.78 - 1/T2)
T2 = 367.645
so
the temperature is 367.645 K
b)
now
we know that
elevation in boiling point is given by
dTb = i x kb x m
now
dTb = 373 - 367.645
dTb = 5.3546
now
5.3546 = 2 x 0.512 x m
m = 5.23
now
molality = moles of NaCl / mass of water (kg)
we know that
1 L of water = 1 kg
so
5.23 = moles of NaCl / 1
moles of NaCl = 5.23
now
mass = moles x molar mass
so
mass of NaCl = 5.23 x 58.44
mass of NaCl = 305.6
so
305.6 grams of NaCl is required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.