An insulated container holds 1.00 L of warm water at an initial temperature of 3
ID: 915607 • Letter: A
Question
An insulated container holds 1.00 L of warm water at an initial temperature of 37.0°C. Then 825 g of ice, initially at 0°C, is added to the water. The ice begins to melt as the water cools, and eventually equilibrium is reached with both ice and water present at 0°C. What mass of ice remains unmelted?
Densities: Ice = 0.917 g/cm3
Liquid water = 1.00 g/mL
Heat capacities: Ice = 37.5 J/mol/K = 2.08 J/g/°C
Liquid water: = 75.3 J /mol/K = 4.18 J/g/°C
Heat of fusion of ice = 6.01 kJ/mol
Heat of vaporization of water = 40.7 kJ/mol
**Answer should be 361 g, but how??
Explanation / Answer
Warm water quantity= 1 L =1000ml
Mass of water= 1000*1= 1000 gm
Since the container is insulted, there is no heat loss to the surroundings
Heat lost by hot water= Sensible heat= mass*specific heat* temperature difference = 1000* 4.18*( 37-0)= 154660 joules
Let x be the amount of ice that is melted. In the process of melting, ice gains heat of fusion.
x* 6.01Kj/mol= x*6.01*1000/18=334 joules= 154660,x =463
ice that is unmelted= total ice- ice that is melted= 825-463= 362 gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.