A bomb calorimetry experiment is performed with xylose, C_5H_10O_5(s), as the co
ID: 916668 • Letter: A
Question
A bomb calorimetry experiment is performed with xylose, C_5H_10O_5(s), as the combustible substance. The data obtained are mass of xylose burned: 1.183 g heat capacity of calorimeter: 4.728 kJ/C degree initial calorimeter temperature: 23.28 C degree final calorimeter temperature: 27.19 C degree What is the heat of combustion of xylose, in kilojoules per mole? Write the chemical equation for the complete combustion of xylose. Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.Explanation / Answer
A)
heat = heat capacity of calorimeter x temperature change
so
Q = C x dT
Q = C x ( Tf - Ti)
given
C = 4.728
Tf = 27.19
Ti = 23.28
using these values
we get
Q = 4.728 x ( 27.19 - 23.28)
Q = 18.48648 KJ
now
given 1.183 g of xylose
so
heat per gram = heat / mass
heat per gram of xylose = 18.48648 / 1.183
heat per gram of xylose = 15.2678
now
heat per mole of xylose = heat per g x molar mass
we know that
molar mass of xylose = 150 g/mol
so
heat per mole = 15.2678 x 150
heat per mole of xylose = 2344
so
heat of combustion of xylose is 2344 KJ /mol
B)
the reaction is
C5H10O5 + 5O2 ---> 5H2O + 5CO2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.