Consider the EDTA titration of a 40.00 mL sample of 0.00713 M Cd2+ in a pH = 10
ID: 916986 • Letter: C
Question
Consider the EDTA titration of a 40.00 mL sample of 0.00713 M Cd2+ in a pH = 10 buffer. Calculate the concentration of Cd2+ in solution when 16.22 mL of 0.00867 M EDTA have been added to the solution. Please show work. Consider the EDTA titration of a 40.00 mL sample of 0.00713 M Cd2+ in a pH = 10 buffer. Calculate the concentration of Cd2+ in solution when 16.22 mL of 0.00867 M EDTA have been added to the solution. Please show work. Consider the EDTA titration of a 40.00 mL sample of 0.00713 M Cd2+ in a pH = 10 buffer. Calculate the concentration of Cd2+ in solution when 16.22 mL of 0.00867 M EDTA have been added to the solution. Please show work.Explanation / Answer
millimoles of Cd+2 = 40 x 0.00713 = 0.2852
millimoles of EDTA = 16.22 x 0.00867 = 0.1406
reaction between Cd+2 and EDTA titration 1 : 1
millimoles of Cd+2 react with EDTA = 0.2852 -0.1406 = 0.1446
concentration of Cd+2 = millimoles reamins / total volume
= 0.1446 / (40+16.22)
= 0.00257 M
concentration of Cd+2 = 0.00257 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.