Calculate the solubility of O2 (in mol/L) in water at 25 degrees C at a partial
ID: 917731 • Letter: C
Question
Calculate the solubility of O2 (in mol/L) in water at 25 degrees C at a partial pressure of O2 equal to 120 torr. The Henry's Law constant for O2 is 7.8x10^2 atm L/mol at 25 degrees C. A)1.1x10^-2 B)6.5 C)0.15 D)1.1x10^-5 E)none of these are correct Calculate the solubility of O2 (in mol/L) in water at 25 degrees C at a partial pressure of O2 equal to 120 torr. The Henry's Law constant for O2 is 7.8x10^2 atm L/mol at 25 degrees C. A)1.1x10^-2 B)6.5 C)0.15 D)1.1x10^-5 E)none of these are correct A)1.1x10^-2 B)6.5 C)0.15 D)1.1x10^-5 E)none of these are correctExplanation / Answer
7.8x10^2 atm L/mol
H = P°/M
P° = 120 torr = 120/760 = 0.1578 atm
M = P°/H = (0.1578 )/(7.8*10^2) = 0.0002023076 mol / L
M = 2.03*10^-4 M
choose E, none of these
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.