Calibration of a glass electrode gave a reading of 14b 5 mV with 0 05 m potassiu
ID: 917893 • Letter: C
Question
Calibration of a glass electrode gave a reading of 14b 5 mV with 0 05 m potassium hydrogen phthalate buffer standard (pH = 4.015) and a reading of -54 8 mV with 0.08 m HEPES. 0 08 m NaHEPES. 0 08 m NaCI buffer standard (pH = 7 454). both measured at 30 degree C What is the observed slope (mV/pH unit) of the calibration curve? What is the theoretical slope at 30 degree C? What is beta, the electromotive efficiency to three significant figures?? Open the hint panel below for the definition of electromotive efficiency. What is the pH of an unknown that gives a reading of 59 0 mV with this electrode at 30 degree C?Explanation / Answer
a) observed slope = E2-E1 / pH2-pH1 = 145.5 - (-54.8) / 4.015 - 7.454 = 199.8 / -03.439 = -58.09 mV /p H
b) Theoretical slope = -RT ln10 / F = 2494.2 X 2.303 / 96485 = 0.0595
c) Panel not given
d) pH unkown = (Eunkown - ES2 / observed slope ) + 7.454 = [59 - (-54.8) / -58.09 ] + 7.454 = 5.49
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.