The equilibrium constant, K c, is equal to 1.4 at 1200° K for the reaction: CO2(
ID: 918013 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K c, is equal to 1.4 at 1200° K for the reaction:
CO2(g) + H2(g) CO(g) + H2O(g)
If 0.65 moles of CO2 and 0.65 moles of H2 are introduced into a 1.0-L flask, what will be the concentration of CO when equilibrium is reached?
The equilibrium constant, K c, is equal to 1.4 at 1200° K for the reaction:
CO2(g) + H2(g) CO(g) + H2O(g)
If 0.65 moles of CO2 and 0.65 moles of H2 are introduced into a 1.0-L flask, what will be the concentration of CO when equilibrium is reached?
Explanation / Answer
we know that
conc = moles / volume
given
volume = 1 L
so
conc = moles
so
initial conc of C02 = 0.65 M
initial conc of H2 = 0.65 M
the given reaction is
C02 + H2 ---> C0 + H20
the equilibrium constant is given by
Kc = [C0] [H20] / [C02] [H2]
now
consider the reaction
C02 + H2 ---> C0 + H20
using ICE table
initial conc of C02 , H2 , C0 , H20 are 0.65 ,0.65 , 0 , 0
change in conc of C02 , H2 , C0 , h20 are -x , -x ,+x , +x
equilibrium conc of C02 , H2 , CO , H20 are 0.65 -x , 0.65 - x , x ,x
now
Kc = [C0] [H20] / [C02] [H2]
1.4 = x2 / [0.65-x]^2
solving we get
x = 0.3523
now
[CO]eq = x
[C0]eq = 0.3523
so
the conc of CO at equilibrium is 0.35 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.