According to the American Insurance Companies, a driver will travel 12,000 miles
ID: 918168 • Letter: A
Question
According to the American Insurance Companies, a driver will travel 12,000 miles in a single year. Gasoline may be taken as primarily C8H18, octane, and the reaction with dioxygen is given below. the drivers vehicles gets 22.0 miles per gallon. the density of octane is 0.703 g/ mL.
2 C8H18 + 25 O2 > 16CO2 + 18 H2O
a) how much gasoline in gallons is used in one year?
b) how much gasoline in grams is used in one year?
c) how much CO2 in grams is produced in a single year? how many pounds of CO2 are produced ?
Explanation / Answer
a) how much gasoline in gallons is used in one year?
12000 mi * gal / 22 mi = 264000 gal of gas
b) how much gasoline in grams is used in one year?
m = D*V = 264000 gal * 3.78541 gal/L* 0.703 g/ml * 1000 ml /L = 702465720 g of gas
c) how much CO2 in grams is produced in a single year? how many pounds of CO2 are produced ?
MW of C8H18 = 114
mol = mass/MW = 702465720/114 = 6161980 mol of gas
2 mol of gas --> 16 mol
8*6161980 = 49295840 mol of CO2
mass = mol*MW = 49295840*44 = 2169016960 g
1lb = 4545 g
then
2169016960/454 = 4777570.39648 lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.