A 15.7 g ice cube is placed into 318 g of water. Part A Calculate the temperatur
ID: 918256 • Letter: A
Question
A 15.7 g ice cube is placed into 318 g of water.
Part A
Calculate the temperature change in the water upon complete melting of the ice. Hint: Determine how much heat is absorbed by the melting ice and then use q=mCT to calculate the temperature change of the 318 g of water.
A 15.7 g ice cube is placed into 318 g of water.
Part A
Calculate the temperature change in the water upon complete melting of the ice. Hint: Determine how much heat is absorbed by the melting ice and then use q=mCT to calculate the temperature change of the 318 g of water.
Explanation / Answer
q absorbed by ice = q released by water.
mice*s*(0-T1) + n*DHfus = mwater*s*DT
mice = mass of ice = 15.7 grams
s = specificheat of ice = 2.010 j/g.c
DT = Chage in temperature = c
n = no of mol of ice = 15.7/18 = 0.87 mol
DHfus of ice = 6.02 kj/mol
15.7*2.010*(T1-0) = 318*4.18*(T2-T1)
its necessary to know about the initial temperature of ice ,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.