Basic Chemistry questions 1. a) If you dilute 60 mL of 1M KCl to a volume of 300
ID: 918516 • Letter: B
Question
Basic Chemistry questions
1. a) If you dilute 60 mL of 1M KCl to a volume of 300 mL, what will the concentration be?
b) If you dilute 35 mL of 0.1 M NH3 to 100 mL, what will the diluted concentration be?
c) If you have 50 mL of 0.45 M NaHCO3 solution and you want a 0.15 M solution, to what volume should the solution be diluted? What volume of water will you add?
d) If you have 40 mL of 0.36 M Na3PO4 solution and you add 150 mL of water to the original 40mL, what will the concentration of the phosphate solution be?
2. If 30 mL of 0.1 M NaOH is diluted to 80 mL, what is the concentration of the diluted solution?
3. If 80 mL of 5% KOH is diluted to a volume of 1 L, what is the concentration of the diluted solution in % and mg%?
4. If 60 mL of 3 g/dL NaCN is diluted to a volume of 1 L, what is its concentration in g/dL and mg/dL?
5. 25mL of 2 M KCl is diluted until the concentration is 0.1 M, what volume was it diluted to?
6. One needs to make up 50 mL of 0.1 M LIF from a solution that is 3 M LiF. What volume of the concentrated solution should be taken so that when it is diluted to 50 mL, the concentration will be 0.1 M.
7. Explain how to make 3500 mL of 3 M NaOH solution. Hint (NaOH is a solid).
Explanation / Answer
1.a)
M1V1 = M2V2
1*60 = M2*300
M2 = diluted concentration = 0.2 M
b)
M1V1 = M2V2
0.1*35 = M2*300
M2 = 0.0117 M
c) M1V1 = M2V2
50*0.45 = 0.15*V2
V2 = volume of solution added = 150 ml
volume of wateradded = 150-50 = 100 ml
d)
M1V1 = M2V2
40*0.36 = M2*(150+40)
M2 = 0.076 M
2.
M1V1 = M2V2
30*0.1 = M2*80
M2 = 0.0375 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.