Hi, Can someone break this question down into steps for me please? I have tried
ID: 91915 • Letter: H
Question
Hi,
Can someone break this question down into steps for me please? I have tried to do it myself and would like to see if my working out and answer is the same. Thanks.
Question:
A candidate drug molecule has an absorption peak at 470nm with an extinction coefficient of 5640 M-1 cm-1. Preliminary experiments with its protein targets demonstrate that these parameters are not changed substantially upon binding. 1ml of a solution containing 50uM protein and 100uM drug candidate is dialysed to equilibrium against a physiological buffer. At equilibrium, the dialysis sac contains 1.1ml of solution with an A470 310 in a spectrophotometer with a path length of 1cm, while the A470 of the external buffer is 0.118. Assuming that the protein has only 1 drug binding site, and that binding the ligand doesn't change its absorbance, calculate the Kd for this interaction.
Notes: For every bound ligand, there is a bound receptor, 1:1 ratio
Formula for Kd = [Ligandfree] x [Receptorfree] / [Ligandbound Receptorbound]
Explanation / Answer
The amount of total ligand present is calculated as follows:
c=A/El
= 0.310/5640 M-1 cm-1
= 5.49 x10-5 M
= 0.0549 mM
The total unbound ligand is
=0.118/5640 x 1
= 2.09 x 10-5
= 0.0209 mM
The amount of bound ligand is calculated as,
= Total ligand - unbound ligand
= 0.0549 - 0.0209
= 0.034 mM
Ratio of bound ligand and bound receptor is 1:1. Therefore, there are 0.034 unbound receptors.
Kd = [R unbound] X [L unbound] / [RL bound complex]
= (0.034 x 0.034) / 0.0549
= 0.021
Kd = 0.021 mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.