17. The first-arderdeompositian of N20% a:325 K has a rate constuot of 1.20 10-3
ID: 919584 • Letter: 1
Question
Explanation / Answer
Solution :-
Q 1.7 ) Rate constant 1.70*10^-3 s-1
Initial concentration = 2.88 M
Time = 12.5 min * 60 sec / 1 min = 750 sec
Final concentration = ?
Using the first order rate law equation lets calculate the final concentration
ln [A]t/[A]o = -k*t
ln [A]t/2.88 = -1.70*10^-3 s-1 *750 s
ln [A]t/2.88 = -1.275
[A]t/2.88 = anti ln [-1.275]
[A]t / 2.88 = 0.2794
[A]t = 0.2794 * 2.88 M
[A]t = 0.805 M
So the correct answer is option B
Q1.8) form the given reaction equations
The HOI and OH- are the intermediates
Therefore the correct answer is option C that is HOI and OH-
Q1.9 ) from the given graph energy verses reaction progress third step is the step which have higher energy of the product so the step 3 is the slow step
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.