The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually
ID: 919728 • Letter: T
Question
The atmosphere slowly oxidizes hydrocarbons in a number of steps that eventually convert the hydrocarbon into carbon dioxide and water. The overall reactions of a number of such steps for methane gas is as follows: CH4(g)+5O2(g)+5NO(g)CO2(g)+H2O(g)+5NO2(g)+2OH(g) Suppose that an atmospheric chemist combines 145 mL of methane at STP, 875 mL of oxygen at STP, and 56.0 mL of NO at STP in a 1.8 L flask. The reaction is allowed to stand for several weeks at 275 K
Part A)If the reaction reaches 92.0% of completion (92.0% of the limiting reactant is consumed), what are the partial pressures of each of the reactants in the flask at 275 K?
Part B)If the reaction reaches 92.0% of completion (92.0% of the limiting reactant is consumed), what are the partial pressures of each of the products in the flask at 275 K?
Part C) What is the total pressure in the flask?
Explanation / Answer
Solution :-
CH4(g)+5O2(g)+5NO(g) ------- > CO2(g)+H2O(g)+5NO2(g)+2OH(g)
Lets calculate the moles of the each reactant in the given volume at STP
Moles of methane = 0.145 L * 1 mol / 22.4 L = 0.006473 mol
Moles of O2 = 0.875 L * 1 mol / 22.4 L = 0.03906 mol
Moles of NO = 0.056 L *1 mol / 22.4 L = 0.0025 mol NO
Now lets calculate the moles of the CH4 and O2 needed to react with 0.0025 mol NO
0.0025 mol NO * 1 mol CH4 / 5 mol NO = 0.0005 mol CH4
0.0025 mol NO * 5 mol O2 / 5 mol NO = 0.0025 mol O2
So the NO is the limiting reactant
Therefore lets find the moles of the each reactant reacted when the percent yield is 92 %
CH4 = 0.0005 mol * 92 % / 100 % = 0.00046 mol
O2 = 0.0025 mol * 92 % / 100 % = 0.0023 mol O2
NO = 0.0025 mol *92%/100% = 0.0023 mol
Now lets calculate the moles of the each reactant remain after the reaction
Moles of CH4 remain = 0.006473 mol – 0.00046 mol = 0.006013 mol
Moles of O2 remain = 0.039 mol – 0.0023 mol = 0.0367 mol
Moles of NO remain = 0.0025 – 0.0023 = 0.0002 mol
Now lets calculate the moles of the products produced
Using the mole ratio of the NO
0.0023 mol NO * 1 mol CO2/5 mol NO = 0.00046 mol CO2
0.0023 mol NO * 1 mol H2O / 5 mol NO = 0.00046 mol H2O
0.0023 mol NO * 5 mol NO2 / 5 mol NO = 0.0023 mol NO2
0.0023 mol NO * 2 mol OH / 5 mol NO = 0.00092 mol OH
Now lets calculate the total moles in the flask
Total moles = sum of reactant moles + sum of product moles
Total moles = 0.006013 + 0.0367 +0.0002 +0.00046+0.00046+0.0023+0.00092
= 0.047053 mol
Now lets calculate the total pressure in the flaks after the reaction
PV= nRT
P= nRT/V
P= 0.047053 mol * 0.08206 L atm per mol K * 275 K / 1.8 L
P= 0.5899 atm
Now lets calculate the partial pressure of each reactant
[CH4] =[0.006013/0.047053]*0.5899 atm = 0.0754 atm
[O2] =[0.0367/0.047053]*0.5899 atm = 0.4601 atm
[NO] = [0.0002/0.047053] * 0.5899 atm = 0.002507 atm
Now lets calculate the partial pressure of each product
[CO2]= [0.00046/0.047053]*0.5899 atm = 0.005767 atm
[H2O] = [0.00046/0.047053]*0.5899 atm = 0.005767 atm
[NO2] = [0.0023 / 0.047053] *0.5899 atm = 0.0288 atm
[OH] = [0.00092/0.047053]*0.5899 atm = 0.0115 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.