19. A catalytic converter in an automobile uses a palladium or platinum catalyst
ID: 919879 • Letter: 1
Question
19. A catalytic converter in an automobile uses a palladium or platinum catalyst to convert carbon monoxide gas to carbon dioxide according to the following reaction: 2CO(g)+O2(g)2CO2(g) A chemist researching the effectiveness of a new catalyst combines a 2.0 : 1.0 mole ratio mixture of carbon monoxide and oxygen gas (respectively) over the catalyst in a 2.45L flask at a total pressure of 750 torr and a temperature of 552 C. When the reaction is complete, the pressure in the flask has dropped to 556 torr . What percentage of the carbon monoxide was converted to carbon dioxide?
Explanation / Answer
Let initial number of moles of O2 be x mol and that of CO be 2x mol
Total moles= 3x
P = 750 torr = 750/760 = 0.99 atm
use:
P*V= n*R*T
0.99*2.45 = 3x*0.0821 * (552+273)
x= 0.012 mol
So,
2CO(g) + O2(g) 2CO2(g)
0.024 0.012 mol 0 (initial moles)
0.024-2y 0.012-y 2y (final moles)
Final total moles = 0.024-2y + 0.012-y + 2y= 0.036 - y
p = 556 tott = 556/760 atm = 0.732 atm
use
P*V= n*R*T
0.732 * 2.45 = (0.036-y)*0.0821*(552+273)
0.036-y = 0.0265
y=0.00954 mol
initial CO = 0.024 mol
Converted = 2 y = 2*0.00954 =0.019 mol
Percentage conversiion = 0.019*100 / 0.024 = 79.5 %
Answer: 79.5 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.