Explain Please. For the following reaction between Mohr\'s salt (iron as FeSO_4(
ID: 920697 • Letter: E
Question
Explain Please.
For the following reaction between Mohr's salt (iron as FeSO_4(NH_4)_2SO_4 6H_2O) and potassium dichromate (dichromate as K_2Cr_2O_7), determine the volume (in milliliters) of a 0.220 M solution of Mohr's salt that is needed to fully react with 0.0800 L of 0.220 M potassium dichromate. (The reaction is shown in its ionic form in the presence of a strong acid.) Cr_2O_7^2- + 6Fe^2+ + 14H^ + rightarrow 2Cr^3+ + 6Fe^3+ + 7H_2O) Mohr's salt volume = For the same reaction, what volume (in milliliters) of 0.220 M potassium dichromate is required to fully react with 0.0800 L of a 0.220 M solution of Mohr's salt? potassium dichromate volume =Explanation / Answer
(a) Number of moles of dichromate , n = Molarity x volume in L
= 0.220 M x 0.0800 L
= 0.0176 mol
According to the given balanced equation ,
1 mole of dichromate reacts with 6 moles of Mohr's salt
0.0176 mole of dichromate reacts with M moles of Mohr's salt
M = ( 6x0.0176) / 1
= 0.1056 moles
So Volume of Mohr's salt(in L) is , V = number of moles / Molarity of Mohr's salt
= 0.1056 mol / 0.220 M
= 0.48 L
= 0.48x1000 mL Since 1 L = 1000 mL
= 480 mL
Therefore the volume of Mohr's salt is 480 mL
(a) Number of moles of Mohr's salt , n' = Molarity x volume in L
= 0.220 M x 0.0800 L
= 0.0176 mol
According to the given balanced equation ,
1 mole of dichromate reacts with 6 moles of Mohr's salt
M mole of dichromate reacts with 0.0176 moles of Mohr's salt
M = ( 1x0.0176) / 6
= 0.0029 moles
So Volume of dichromate (in L) is , V = number of moles / Molarity of dichromate solution
= 0.0029 mol / 0.220 M
= 0.013 L
= 0.013x1000 mL Since 1 L = 1000 mL
= 13 mL
Therefore the volume of dichromate soltion is 13 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.