You dissolve a compound with a molecular mass of 267.84 in a 10-mL volumetric fl
ID: 920865 • Letter: Y
Question
You dissolve a compound with a molecular mass of 267.84 in a 10-mL volumetric flask. You remove a 1.00-mL aliquot, place it in a 25-mL volumetric flask and dilute it to the mark. The absorbance of this diluted solution at 335 nm was 0.542 in a 1.000-cm cuvet. The molar absorptivity for this compound at 335 nm is 335 = 6539 M–1 cm–1.
(a) What is the concentration of the compound in the cuvet?
(b) What is the concentration of the compound in the 10-mL flask?
(c) How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solution?
Explanation / Answer
Applying Lambert-Beer’s law the concentration of a solution can be obtained.
A = dC
Where:
A = Absorbance = 0.542
= Molar absorptivity (L mol-1 cm-1) = 6539 M–1 cm–1
d = Path length of the cuvette containing the sample (cm) = 1.000-cm
C = Concentration of the compound in the solution (mol L-1) =?
Therefore,
C = A/d = 0.542/6539/1 = 0.000083 M
(a) concentration of the compound in the cuvet = 0.000083 M
(b)10 mL --> 1 mL --> 25 mL, so the dilution factor = 25. Therefore the concentration of the compound in the 10-mL flask = 25*0.000083 = 0.0020 M
(c) Now, 10 mL 0.0020 M solution 10*0.0020/1000 moles = 0.00002 moles.
Molar mass = 267.84 g/mol.
Therefore, amount of sample = 267.84*0.00002 = 0.00536 g = 5.36 mg were used to make the 10-mL solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.