Heat capacity of ice: 2090 J kg-1 °C-1 Heat capacity of water (liquid): 4186 J k
ID: 921946 • Letter: H
Question
Heat capacity of ice: 2090 J kg-1 °C-1
Heat capacity of water (liquid): 4186 J kg-1 °C-1
Latent heat of fusion: 3.36×105 J kg-1
Latent heat of vaporization: 2.26×107 J kg -1
Give your answers to at least three significant figures. Your answers must be accurate to 1%.
How much heat energy is required to evaporate 676 g of water which is initially at a temperature of 73 °C?
A: 6526382.3449 B: 7374812.0497 C: 8333537.6161 D: 9416897.5062 E: 10641094.1821 F: 12024436.4257 G: 13587613.1611 H: 15354002.8720 J
Explanation / Answer
given
mass of water = 676 g
mass of water = 0.676 kg
now
heat reuqired ot bring water from 73 C to 100 C
Q1 = mass x heat capacity x temp change
Q1 = m x c x dT
Q1 = 0.676 x 4186 x ( 100-73)
Q1 = 76402.872
now
heat required to vaporize
Q2 = mass x dHvap
Q2 = 0.676 x 2.26 x 10^7
Q2 = 15277600
so
total heat = Q1 + Q2
total heat = 76402.872 + 15277600
total heat = 15354002.87 J
so
the answer is option H ) 15354002.8729 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.