You are studying the reaction: NO 2 (g) + CO (g) NO (g) + CO 2 (g) at 277 K. You
ID: 922116 • Letter: Y
Question
You are studying the reaction:
NO2 (g) + CO (g) NO (g) + CO2 (g)
at 277 K. You have collected the following data:
A plot of ln(k) vs (1/T) gave a straight line with the equation y = -2110.3 (x) + 1.0973. Additionally, the following initial rates were obtained:
(M)
(M)
1.472e-09
1.472e-09
5.888e-09
What will the rate of the reaction be when the concentration of all reactants is 2.19 M and the reaction temperature is 345 K?
(M)
[CO](M)
Rate of reaction(M/s) 1 0.00100 0.00100
1.472e-09
2 0.00100 0.002001.472e-09
3 0.00200 0.002005.888e-09
Explanation / Answer
From the data given in the table:
a) No change in rate , even if we double the concentration of CO, so its independent of CO
zero order WRT to CO : [CO]0
b) On doubling, the Conc of NO2, the rate becomes 4 times, so its directly proptional to [NO2]2
The Rate = K [CO]0[NO2]2 over all order is 2
1.472e-09 =K[0.001]0[0.002]2
K277 = 368000xe-09
value of Ea at 277 K , can be calculated from equation using the slope
A plot of ln(k) vs (1/T) gave a straight line with the equation y = -2110.3 (x) + 1.0973
slope = -Ea/R = -2110.3
so Ea = 17545.034 joules at 277K
so now we need to calculate K at 345k;
ln(K2/k1) = (Ea/R){1/T1 - 1/T2}
ln(K2/368000xe-09 ) =(17545.034/8.314)(1/277- 1/345)
ln(K2/368000xe-09 ) = 1.5
ln(K2/368000xe-09 ) =ln(e1.5 )
K2/368000xe-09 = (e1.5 )
K345 = 368000xe-09 x (e1.5 )= 368000xe-10.5
------------------------------------------
rate at 345 = K345[CO]0[NO2]2
= 368000xe-10.5 [2.19]o[2.19]2 = 4.7961x368000xe-10.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.