When coal is burned the sulfur present in coal is converted to sulfur dioxide wh
ID: 923292 • Letter: W
Question
When coal is burned the sulfur present in coal is converted to sulfur dioxide which is responsible for the acid phenomenon: S(s) +O2(g)---> SO2(g)If 3.15kg if S reacts with oxygen, calculate the volume of SO2 gas (in mL) formed at 30.5 degrees C and 1.04 atm. When coal is burned the sulfur present in coal is converted to sulfur dioxide which is responsible for the acid phenomenon: S(s) +O2(g)---> SO2(g)
If 3.15kg if S reacts with oxygen, calculate the volume of SO2 gas (in mL) formed at 30.5 degrees C and 1.04 atm. S(s) +O2(g)---> SO2(g)
If 3.15kg if S reacts with oxygen, calculate the volume of SO2 gas (in mL) formed at 30.5 degrees C and 1.04 atm.
Explanation / Answer
MW of S = 32
mol = mass/MW = (3.15*1000)/(32) = 98.4375 mol
1 mol of S = 1 mol of SO2
98.4375 mol of S = 98.4375 mol of SO2
then
PV = nRt
V = nRT/(P
V = (98.4375)(0.082)(30.5+273)/(1.04) = 2355.59 L
V = 2355590 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.