Give the empirical formula that corresponds to each of the following molecular f
ID: 923373 • Letter: G
Question
Give the empirical formula that corresponds to each of the following molecular formulas A 0.2999 g sample of a new compound has been analyzed and found to contain the following masses of elements-, carbon. 0.1161 g; hydrogen. 0.02924 g; oxygen. 0.1546 g. Calculate the empirical formula of the compound. If 4.75 g of aluminum metal is heated in a stream of fluorine gas, 14.78 g of aluminum fluoride results. Determine the empirical formula of aluminum fluoride. A compound with the empirical formula CH_2 was found to have a molar mass approximately 72 g. What is the molecular formula of the compound?Explanation / Answer
1)the empirical formula has the reduced number of atoms of every element.so,
i)KO
ii)C4H3O2
iii)C12H12N2O3
iv)C2H3Cl
2)moles of H=0.02924
moles of oxygen=0.1546/16
=0.0096625
moles of carbon = 0.1161/12
=0.009675
so the empirical formula is CH3O
3)moles of Al=4.75/27
=0.1759
mass of F=14.78-4.75
=10.03
moles of F=10.03/19
=0.528
so the empirical formula is AlF3
4)let the multiplier be x.so,
72=x*(12+2)
or x=5.14
so the formula is C5H10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.