Cobalt was used as an internal standard to analyze a sample of titanium with ato
ID: 923685 • Letter: C
Question
Cobalt was used as an internal standard to analyze a sample of titanium with atomic absorption spectroscopy. A mixture was prepared by combining a 4.00 mL Ti solution of unknown concentration with 3.50 mL of a 12.3 g/mL solution of Co. The atomic absorbances were measured as 0.103 and 0.212 for Ti and Co, respectively. As a reference, a standard mixture containing 2.20 g Co/mL and 2.48 g Ti/mL was prepared and measured to have a signal-to-signal ratio of 1.79 Ti: 1.00 Co. Determine the concentration (moles/L) of titanium in the original unknown solution.
Explanation / Answer
A mixture was prepared by combining a 4.00 mL Ti solution of unknown concentration with 3.50 mL of a 12.3 g/mL solution of Co.
total Co in the sample is 43.05 g
The atomic absorbances were measured as 0.103 and 0.212 for Ti and Co, respectively.
As a reference, a standard mixture containing 2.20 g Co/mL and 2.48 g Ti/mL was prepared and measured to have a signal-to-signal ratio of 1.79 Ti: 1.00 Co. Assuming 1 mL each was mixed the amount of cobalt is 2.2 g and titanium is 2.48 g
2.20 g Co gave a signal of 1.00;
2.48 g Ti gave a signal of 1.79;
ratio of signal to metal quantity is
Co/Ti = 1/1.79 = 2.2/2.48
0.55 signal = 0.887 metal ratio
signal ratio in the unknown mixture is
Co/Ti = 0.212/0.103 =2.058 signal = 3.319 metal ratio
since total Co in the unknown was 43.05 g Titanium quantity should be 43.05/3.319 = 12.97 g in 4.0 mL
so concentration of titanium is 3.24 g/mL in the unknown sample
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.