Titration. [Na2S2O3] = 0.0499 M 2I2 ( aq ) + 4Na2S2O3 ( aq ) 2Na2S4O6 (aq) + 4Na
ID: 923857 • Letter: T
Question
Titration.
[Na2S2O3] = 0.0499 M
2I2 (aq) + 4Na2S2O3 (aq) 2Na2S4O6 (aq) + 4NaI (aq)
VH2SO4 added
(mL)
VNa2S2O3 used (mL)
molNa2S2O3
molI2
How do I find molNa2S2O3?
How do I find molI2?
Analysis.
Knowing:
2I (aq) I2 (aq) + 2e
2H2O () + 2e H2 (g) + 2OH (aq)
1. Are the calculated moles of hydrogen gas, iodine, and electrons consistent with the anode and cathode halfreactions for each trial? Explain.
TrialVH2SO4 added
(mL)
VNa2S2O3 used (mL)
molNa2S2O3
molI2
1 10 23.24 2 10 26.20 3 10 25.6Explanation / Answer
Solution :-
Molarity of Na2S2O3 = 0.0499 M
Using the molarity and volume of the Na2S2O3 we can calculate its moles for each trial
Moles= molarity * volume in liter
Moles of Na2S2O3 in trial 1 = 0.0499 mol per L * 0.02324 L = 0.00116 mol
Moles of Na2S2O3 in trial 2 = 0.0499 mol per L * 0.02620 L = 0.001307 mol
Moles of Na2S2O3 in trial 3 = 0.0499 mol per L * 0.0256 L = 0.001277 mol
Now using the mole ratio of the Na2S2O3 and I2 we can calculate the moles of I2 for each trial
Mole ratio of the Na2S2O3 to I2 is 4 : 2
Therefore
Moles of I2 in trial 1 = 0.00116 mol Na2S2O3*2 mol I2/4 mol Na2S2O3 = 0.00058 mol I2
Moles of I2 in trial 2 = 0.001307 mol Na2S2O3*2 mol I2/4 mol Na2S2O3 = 0.0006535 mol I2
Moles of I2 in trial 3 = 0.001277 mol Na2S2O3*2 mol I2/4 mol Na2S2O3 = 0.0006385 mol I2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.