The fizz produced when an Alka-Seltzer tablet is dissolved in water is due to th
ID: 925510 • Letter: T
Question
The fizz produced when an Alka-Seltzer tablet is dissolved in water is due to the reaction between sodium bicarbonate and citric acid, C6H8O7: 3NaHCO3 (aq) + C6H8O7 (aq) --> 3CO2 (g) + 3H2O (l) + Na3C6H5O7 (aq)
a. If 2.00 g of sodium bicarbonate and 2.00 g of citric acid are allowed to react, what is the limiting reagent?
b. How many grams of cabon dioxide can theoretically form?
c. How much of the excess reagent is lef over aftr the reaction has come to completion?
d. If you perform the experiment with an actual yield of 0.43 g, what is your percent yield for the reaction?
Explanation / Answer
a)
m = 2 g of NaHCO3
MW = 84.007
mol = 2/84.007 = 0.01041 mol of NaHCO3
m = 2 g of C6H8O7
MW = 192.124
mol = 2/192.124 = 0.0238 mol of C6H8O7
NaHCO3 is clearly the limitng reactant.
b)
CO2 will form=
3 mol of NAHCO3 form 3 mol of CO2
then 1 mol :1 mol ratio; therefore
0.01041 mol of NaHCO3 will form 0.01041 CO2
mass = mol*MW = 0.01041 *44 = 0.45804 g of CO2
c)
excess reactant:
0.01041 /3 mol of citric acid reacted = 0.00347
0.01041 - 0.00347 = 0.00694 mol of Citric acid left
then
Mass = mol*MW = 0.00694*192.124 = 1.3333 g of Citric acid is left
d)
yield = 0.43
find % yield
% = real/theoretical * 100 = 0.43 / 0.45804 * 100 = 93.87%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.