The reaction of 5.5 grams or HCl with excess NaOH releases 8300 J or heat. What
ID: 925755 • Letter: T
Question
The reaction of 5.5 grams or HCl with excess NaOH releases 8300 J or heat. What it the molar hoot of neutralization, kJ/mol, for this reaction? Enter your answer with no units. Make sure to indicate the Sign (positive or negative). A laboratory worker is studying the combustion of hydrazine (N_2H_4) using a bomb calorimeter with a heat capacity of 50 degree C. Combustion of 5.00 g of hydrazine causes a rise in temperature of 2.6 degree c. what is the H_rxn for the combustion of hydrazine in kilojoules per mole? Enter your answer with no units. Make sure to indicate the sign (positive or negative).Explanation / Answer
There are multiple questions here . i am allowed to answer only 1 at a time. I will answer 1st one for you. Please ask other as different question
16.
heat of neutralisation is heat released.
So sign will be negative
Number of moles of HCl reacted = mass/ molar mass
= 5.5/36.5
= 0.151 mol
Heat of neutralisation = -8300 J / 0.151 mol
= - 54996.9 J/mol
= -54.97 KJ/mol
Answer: -54.97 KJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.