What is the standard Gibbs free energy for this reaction? Assume the commonly us
ID: 925867 • Letter: W
Question
What is the standard Gibbs free energy for this reaction? Assume the commonly used standard reference temperature of 298 K. The chemical reaction that causes magnesium to corrode in air is given by
2Mg+O2?2MgO
in which at 298 K
?H?rxn = ?1204 kJ ?S?rxn = ?217.1 J/K ± Gibbs Free Energy: Temperature Dependence The chemical reaction that causes magnesium to corrode in air is given by Mg + O22Mgo Gibbs free energy (G) is a measure of the spontaneity ofa chemical reaction. It is the chemical potential for a reaction, and is minimized at equilibrium. It is defined as in which at 298 K Alan=-1204 kJ G=H-TS 217.1 J/K where H is enthalpy, T is temperature, and S is entropy. Part A What is the standard Gibbs free energy for this reaction? Assume the commonly used standard reference temperature of 298 K Express your answer as an integer and include the appropriate units. HA 9 kJ Subit Hints My Answers Give Up Review Part Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining You may have forgotten to convert the temperature to kelvins. Submit You may need to review ConvExplanation / Answer
Delta G = Delta H - T Delta S
Delta H = -1204 KJ / mole
Delta S = -217.1 J / mole = -0.2171 KJ / mole
Delta G = -1204 - 298 X (-0.2171) = -1204 + 64.69 = -1139.31 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.