The \"blank 1, 2, 3\" represent part a, b, c. Please show all work/steps thank y
ID: 927197 • Letter: T
Question
The "blank 1, 2, 3" represent part a, b, c.Please show all work/steps thank you! A 1.217-g sample of commercial KOH contaminated by K2CO3 was dissolved in water, and the resulting solution was diluted to 500.0 mL. A 50.00-mL aliquot of this solution was treated with 40.00 mL of 0.05304 M HCI and boiled to remove CO2. The excess acid consumed 4.74 mL of 0.04983 M NaOH (phenolphthalein indicator). An excess of neutral BaCl2 was added to another 50.00-mL aliquot to precipitate the carbonate as BaCO3. The solution was then titrated with 28.56 mL of the acid to a phenolphthalein end point. Calculate the percentage KOH (Blank # 1), K2CO3 (Blank # 2), and H2O (Blank # 3) in the sample, assuming that these are the only compounds present.
Explanation / Answer
Given :
Mass of the sample in 500 mL of the solution = 1.127 g
So Mass of the sample in 50 mL of the solution will be 1.127 x (50/500) = 0.1127 g
Now let us consider the second titration first :
The excess BaCl2 will react with all the CO32- ions to give BaCO3 solid.
Therefore, the titration only involves the reaction between HCl and KOH.
HCl + KOH KCl + H2O
As per the stoichiometry of reaction 1 mole of HCl will react with 1 mole of KOH
No. of moles of HCl used = Molarity X Volume = 0.05304 x (28.56/1000) = 0.001515 moles
therefore No. of moles of KOH used = 0.001515 mol
we know that mMolar mass of KOH =56 g mol-1
Mass of KOH in 50 mL of solution = mol x (molar mass) = 0.001515 x 56 = 0.08484 g
3)
Let us consider the first titration now
Some of the HCl in 40 mL of the solution is used to react with KOH and K2CO3 in 50 mL of the solution, and then the excess is titrated with NaOH solution.
HCl + KOH KOH + H2O
2HCl + K2CO3 2KCl + CO2 + H2O
Mole ratio HCl : K2CO3 = 2 : 1
HCl + NaOH NaCl + H2O
Mole ratio HCl : NaOH = 1 : 1
No. of moles of NaOH used for rection with HCl= Molarity X Volume = 0.04983 x (4.74/1000) = 0.0002362 mol
No. of moles of HCl used = 0.000236 mol
As calculated above, no. of moles of HCl used for reaction with KOH = 0.001515 mol
Total no. of moles of HCl used = MV = 0.05304 x (40/1000) = 0.002122 mol
No. of moles of HCl used for reaction with K2CO3 = 0.002122 - (0.001515 + 0.0002362) = 0.0003708 mol
So No. of moles of K2CO3 used = moles of HCl used / 2 = 0.0003708 x (1/2) = 0.0001854 mol
Molar mass of K2CO3 =138 g mol-1
Mass of K2CO3 in 50 mL of solution = mass x (molar mass) = 0.0001854 x 138 = 0.02559 g
Let us calculate the % now
In 50 mL of the solution:
Total mass of the sample = 0.1127 g
Mass of KOH = 0.08484 g
Mass of K2CO3 = 0.02559 g
% by mass of KOH = (0.08484/0.1127) x 100% = 75.28%
% by mass of K2CO3 = (0.02559/0.1127) x 100% = 22.71%
% by mass of H2O = 100% - (75.28% + 22.71%) = 2.01%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.