Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the deBroglie wavelength of a Racing car (1510kg) which is traveling a

ID: 927955 • Letter: C

Question

Calculate the deBroglie wavelength of a Racing car (1510kg) which is traveling at the record setting speed of 345.6km/hr. Copper has two naturally occurring isotopes. 63Cu and 65Cu. With the information provided calculate the atomic weight of copper: Copper-63 Atomic mass- 629295989amu. abundance 0.6917; copper-65 Atomic mass = 64.9277929amu abundance3 0.3083 Determine the oxidation number of Nitrogen in Nitrite Ion. Determine the amount of water that would be produced if 39 65g of sodium hydroxide is used to neutralize 78.31g of sulfuric acid H_2SO4 + 2NaOH rightarrow Na2SO4 + 2H_2O Provide a balanced chemical reaction for the combustion of C10H10O2.

Explanation / Answer

1) Oxygen always has an Oxidation No of -2, with a few exceptions. These are many compound where oxygen is bound to itself, like peroxides or superoxide, and any compound where oxygen is bound to fluorine. The NO2 ion has a charge of -1. The oxygen carry a total ON of -4. To get to -1, N has to be -1 -(-4) = +3. .

2) = h/p

= h/mv (h = Plank's constant (6.62607 x 10-34 J s), m= mass of car, V=speed of car)

= 6.63×1034Js / (1510kg) (345.6 km/hrs)

= 4.57368 ×1039 m

3) Balanced chemical equation for combustion of C10H10O2:

2 C10H10O2 + 23 O2 = 20 CO2 + 10 H2O

4) Calculate the atomic weight of the copper :

x = (Atomic mass of 63 Cu ) (% Abundance of 63 Cu) + (Atomic mass of 65 Cu ) (% Abundance of 65 Cu)

x = (62.9295989) (0.6917) + (64.9277929) (0.3083)

x = 43.52840356 + 20.01723855

x = 63.54564211 amu

5) to find mass of Na2SO4 and H2O, you have to know its number of mole. from the balanced chemical equation, you have the mole ratio of the reactants and products;

NaOH:H2SO4:Na2SO4:H2O

= 2:1:1:2

using the information given, you can find the no. of mole.

no. of mole for NaOH = mass / molar mass ; mass [g],

molar mass [g/mol] = 39.65 / (23+16+1) = 0.99mol ;

[Relative atomic mass, Na=23, O=16, H=1] from the mole ratio,

2:1:1:2 = 0.99 : 0.49 : 0.49 : 0.99

you have the no. of mole for Na2SO4 and H2O that are 0.49mol and 0.99 respectively

. mass=no. of mole × molar mass

molar mass of Na2SO4 = 2(23)+32+4(16)

= 142g/mol

molar mass of H2O = 2(1)+16 = 18g/mol mass

Na2SO4 = 142 × 0.49 = 69.58 g mass

H2O = 18 × 0.99 =17.82 g

ANSWER:17.82 gm of water produce when 39.65 gm NaOH used to Neutralize 78.31 gm H2SO4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote