How many grams of BaCO_3 (MM = 197) in 0.500 mole of BaCO_3? How many moles of B
ID: 928683 • Letter: H
Question
How many grams of BaCO_3 (MM = 197) in 0.500 mole of BaCO_3? How many moles of Ba(NO_3)_2 (MM = 261) are in 10.0 grams of Ba(NO_3)_2? How many moles of sodium are in 6.90 grams of sodium (MM = 23.0)? What is the formula weight (in g/mol) of Al_2(C_2O_4)_3? How many moles of chlorine atoms are in a sample which contains 3.01 Times 10^23 chlorine atoms? How many potassium atoms are in 0.249 moles of potassium? What is the average mass (in grams) of a silver atom? What is the average mass (in atomic mass units) of a copper atom? An atom has a mass of 2.33 Times 10^-22 grams. What is its atomic weight in g/mole? Calculate the number of H_2 molecules in 3.50 moles of H_2. How many carbon atoms are in 11.5 g of C_2H_5OH? In 3.00 Times 10^20 molecules of C_12H_22O_11, how many C atoms are present? What is the average mass (in grams) of one SO_2 molecule?Explanation / Answer
ANSWER:
Dear candidate you have asked 13 Questions, as per guidelines one question one time still we solvet first 6 Questions. Please send remainig separately.
16. Use formulla
n = mass / Molecular mass (MM)
n = number of moles.
0.500 = mass / 197
mass = 0.500 X 197 = 98.5g
17. Same formulla as in Q16
n = 10 / 261 = 0.0383 Moles
18. Same formulla
n = 6.9 / 23 = 0.3 moles
19. Formulla mass = molecular mass
Al2(C2O4)3
Formulla mass = 2 X AM of Al + 3 (AM of C2O42- ion )
AM = atomic mass
Formulla mass = 2 X 27 + 3 ( 2 XAM of C + 4 X AM of O)
Formulla mass = 54 + 3 ( 2 X 12 + 4 X 16)
Formulla mass = 54 + 3 X 88 = 318g
20. Use the following formulla
n = no. of paricles / Avagadroes number (6.022 X 1023)
n = no. of moles
n = 3.01 X 1023 / 6.022 X 1023 = 0.5 Moles
21. Use the formulla
no. of particles = no. of moles X avagadroes number
No. of atoms = 0.249 X 6.022 X 1023 = 1.499 X 1023 atoms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.